ثبت طرح صنعتی و برند فروشی

توسط |۱۳۹۸/۸/۱۰ ۶:۴۶:۰۰جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸|وبلاگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

هرگونه شکل و بسته‌بندی جدید از کالاهای تولیدی را می‌توان به عنوان طرح صنعتی ثبت کرد. در ایران مدت زمان ثبت طرح صنعتی ۵ سال است و تا دو دوره‌ی ۵ ساله‌ی دیگر قابل تمدید است.

ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را برای مالک طرح موجب می‌شود؟

با ثبت طرح صنعتی مالک طرح از حق انحصاری جلوگیری از نسخه‌برداری غیرمجاز و تقلید توسط اشخاص دیگر برخوردار می‌شود. این حق جلوگیری سایرین را از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده منع می‌کند. همچنین ثبت طرح صنعتی فعالیت صادقانه‌ی تجاری و رقابت عادلانه را تشویق می‌کند.

چه طرح‌هایی تحت حمایت قانون طرح‌های صنعتی قرار ندارند؟

 • طرح‌هایی که جدید یا اصیل نباشند.
 • طرح‌هایی که قبل از تسلیم اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
 • طرح‌هایی که بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 • طرح‌هایی که حاوی نمادها یا نشانه های رسمی باشند.
 • طرح‌هایی که درنتیجه عملکردفنی بدون تغییر ظاهری ایجاد شوند.
 • طرح‌هایی که نتوان آنرا جای دیگری ساخت.
 • طرح‌هایی که شکل ثابت ندارند.
 • قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهومی ندارد.
 • طرح‌هایی که عیناً در طبیعت وجود دارند.
 • اشکال هندسی.
 • طرح‌هایی که به الکتریسیته وابسته هستند.

سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی طرح صنعتی (لوکارنو) چیست؟

طرح‌های صنعتی در طبقه‌های خاصی گروه‌بندی یا طبقه‌بندی می‌شوند تا بتوان به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. بسیاری از کشورها از موافقت‌نامه لوکارنو برای طبقه‌بندی بین‌المللی طرح‌های صنعتی استفاده می‌کنند که به شرح زیر می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی (اشخاص حقیقی و حقوقی)

۱.برای اشخاص حقیقی (شخصی) کپی شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین طرح وبرای اشخاص (حقوقی) کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت وکپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا هیئت مدیره شرکت

۲.عکس برداری از طرح مورد درخواست که از شش جهت مختلف باید باشد که نشان دهنده کل شکل ظاهری طرح باشد و یک نمونه فیزیکی از طرح برای نشان دادن به کارشناس الزامی میباشد .

۳.درصورت چاپ برند یا لگو بر روی طرح درخواستی مدارک ثبتی برند یا لگو الزامی میباشد .

مراحل ثبت طرح صنعتی

مرحله۱: برای ثبت اولیه طرح صنعتی در سامانه مالکیت صنعتی مدارک مورد نیاز که در قسمت بالا توضیحات لازم داده شده است را تکمیل کرده و بهمراه فرمی که از موسسه ایلیا آن را دریافت میکنید به کارشناسان ما تحویل میدهید تا بررسی های لازم بر روی طرح شما انجام شود و سپس در سامانه ثبت اولیه شود .

مرحله۲: پس از ۴۵ روز کارشناس مسئول اداره مالکیت صنعتی نظر خود را در یک ابلاغیه اعلام مینماید اگر در آن ابلاغیه طرح درخواستی تایید شده باشد و از نظر اداره بلامانع باشد ابلاغیه پذیرش و پس از آن آگهی رسمی توسط کارشناس صادر میشود.

مرحله۳: پس از تایید و ابلاغیه اداره وکیل پرونده باید به صورت فیزیکی در اداره مالکیت صنعتی تشکیل پرونده بدهد

مرحله۴: در مرحله پایانی آگهی تایید شده توسط اداره در روزنامه رسمی به چاپ رسیده و پس از چاپ روزنامه رسمی گواهی ثبت طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی صادر میشود که مرحله پایانی میباشد .

مدت زمان برای ثبت یک طرح صنعتی بین ۳ الی ۴ ماه میباشد.

سوالات متداول

آیا میشود یک دستگاه را به عنوان طرح صنعتی ثبت کرد ؟

جواب : بله ولی فقط شکل ظاهری طرح ثبت میشود محتویات درونی دستگاه یا کاربرد فنی علمی قابل ثبت در اداره طرح های صنعتی نمیباشد .

آیا میشود طرح صنعتی را به نام دو یا چند شخصیت حقیقی یا حقوقی ثبت نمود ؟

جواب :بله سامانه ثبت طرح صنعتی این قابلیت را داراست و هریک از شرکا میتوانند سهمی از این طرح را داشته باشند .

آیا امکان این وجود دارد که طرح درخواستی رد شود ؟

جواب : بله امکان این وجود دارد که طرح درخواستی شما مورد تایید اداره نباشد دلایل :یا قبل از شما کسی آن را ثبت کرده بوده یا مشابه آن وجود داشته یا در بازار جهانی وجود داشته باشد .

برند فروشی

پس از انجام مراحل مربوط به طرح صنتعی شما نیاز به برندی دارید که روی آن فعالیت کنید و البته این موضوع مستلزم صرف وقت و هزینه های مختلف می باشد.

پیشنهاد کارشناسان ما به شما استفاده از برند فروشی می باشد که میانبری است به سوی دستیابی به اهداف حرفه ای شما.

برند فروشی برندی است که تمام مراحل مورد نیاز را طی کرده و نیاز به صرف انرژی کمتری می باشد. در صورت خریدن برند فروشی مناسب گامی به سوی موفقیت برداشته اید.

درباره نویسنده:

موسسه ثبتی و حقوقی شکوفه (ثبت شرکت شکوفه) ارائه دهنده‌ی خدمات حرفه‌ای ثبت شركتها در ایران می‌باشد که همواره کوشیده است بهترین خدمات را با بالاترین سطح کیفیت در اختیار مشتریان خود قرار دهد. مهمترین خدمات ما شامل ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت تغییرات شرکتها ، خرید و فروش برند آماده ، ثبت طرح صنعتی و اختراع ، اخذ کارت بازگانی و... می‌باشد.

ثبت ديدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.