ثبت شرکت در ایران – هزینه ثبت شرکت و مدارک مورد نیاز

توسط |۱۳۹۸/۹/۲۵ ۱۱:۴۸:۵۸یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴|خدمات ثبتی دسته بندی ها|برچسب ها: |بدون ديدگاه

افراد برای آنکه به فعالیت‌های تجاری خود وجهه قانونی ببخشند و از پشتوانه‌ی حقوقی که در قانون تجارت پیش‌بینی شده بهرمند شوند اقدام به ثبت شرکت می‌کنند.

واژه‌ی شرکت یعنی شریک شدن و هم‌ پیمان شدن با یکدیگر در زمینه یک کار مشخص. در قانون تجارت شرکت یک نهاد قانونی با فعالیت‌ مشخص بازرگانی و تجاری است که بین یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیب هر دوی آن‌ها شکل می‌گیرد.

برای ثبت شرکت با کارشناسان ثبت شکوفه تماس بگیرید.  مشاوره رایگان: ۴۴۳۸۹۰۰۱ ۰۲۱

بهترین روش برای انجام فعالیت‌های تجاری و غیر تجاری منظم، گسترده و مستمر ثبت شرکت تجاری و یا ثبت موسسه غیر تجاری می‌باشد که قطعا مانند هر کار دیگری مزایا و معایبی هم دارد. هر چند مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است. این معایب یا مشکلات عمدتا ممکن است پیش نیاید و یا تعدادی از آن‌ها برای معدود افرادی اتفاق بیفتد و یا اینکه اصلا فردی به این‌ها به دید مشکل نگاه نکند!

هزینه ثبت شرکت در ایران

هزینه ثبت شرکت موارد گوناگونی مانند هزینه‌ی حق‌الوکاله وکیل، هزینه حق‌الثبت شرکت، دریافت کد اقتصادی و ثبت‌نام مالیات بر ارزش افزوده، اجاره محل کار،  خرید وسایل اداری و … را در بر می‌گیرد. موسسه‌های ثبتی گوناگون معمولا قیمت‌های مختلفی به مشتری اعلام می‌کنند. به طور کلی دستمزد ثبت شرکت بر اساس موضوع فعالیت شرکت، میزان سرمایه شرکت، سرعت انجام کار، دقت و شفافیت برآورد می‌شود و می‌توان گفت هزینه ثبت شرکت در ایران نه بسیار گران است و نه خیلی ارزان.

بهترین پیشنهاد برای آگاهی از هزینه ثبت شرکت تماس با کارشناسان یکی از موسسه های ثبتی معتبر در ایران مانند ثبت شکوفه است، تا با بررسی شرایط و مدارک شما مناسب‌ترین قیمت را به شما پیشنهاد دهند.

مراحل ثبت شرکت

مرحله اول: مشاوره تخصصی و رایگان

بهترین راه برای شروع هر کاری کسب راهنمایی و مشاوره از افراد خبره و کارکشته در آن زمینه است. کارشناسان موسسه حقوقی شکوفه به صورت تلفنی و حضوری در زمینه ثبت شرکت و آشنایی با قوانین و مقررات تجاری شما را راهنمایی می‌کند و به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهند.

مرحله دوم: عقد قرارداد

بعد از مشاوره و پاسخ دادن به تمام پرسش‌ها و رفع تمام ابهامات شما در زمینه ثبت شرکت، نوبت به تنظیم و امضاء قرارداد همکاری می‌رسد. در این مرحله کارشناسان ثبت شکوفه با توجه به اهداف، نیازها و نظر شما قرارداد همکاری را تنظیم می‌کنند و پس از تایید و امضاء قرارداد از سوی طرفین‌، کار ثبت شرکت وارد فاز اجرایی می‌شود.

مرحله سوم: انجام خدمات ثبت شرکت

در این مرحله تیم اداری ثبت شکوفه با توجه به مفاد قرارداد مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت را از شما دریافت می‌کنند و کارهای ثبتی را با نهایت دقت و سرعت انجام می‌دهند.

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

 • فعالیت شما به صورت رسمی و قانونی انجام می‌شود:
  همه‌ی فعالیت‌‌های تجاری شما با ثبت شرکت به صورت کاملا قانونی انجام می‌شود و شما اعتبار بیشتری کسب خواهید کرد. از آنجایی که تمام فعالیت‌های شرکت تحت کنترل و نظارت قانون انجام می‌گیرد، افراد حقیقی و حقوقی تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت‌های ثبت شده خواهند داشت.
 • مسئولیت مشترک تمام شرکا در قبال مشتریان و کسب اعتماد آن‌ها:
  اگر شما شخص حقیقی باشید تمام مسئولیت‌های حقوقی و مالی شرکت برعهده شما خواهد بود؛ اما در شرکت ثبت شده تمام اعضای هیأت مدیره و شرکای شرکت درباره همه‌ی کارها و فعالیت‌های شرکت مسئولیت دارند و باید در چهارچوب قانون به مشتریان پاسخگو باشند. با این توضیح تمام مسئولیت‌ها بر دوش یک نفر نخواهد بود و این موضوع به نفع تک تک اعضاء و مشتریان شرکت خواهد بود و موجب اطمینان بیشتر اشخاص و شرکت‌ها جهت معامله با شرکت شما خواهد شد.
 • حمایت قانونی از حقوق تمام اعضاء شرکت و مشتریان
  قطعا شراکت به صورت حقوقی نسبت به شراکت به صورت شخصی به نفع همه‌ی اعضای شرکت خواهد بود. با ثبت شرکت تمام جزئیات مانند میزان سهام شرکاء و سایر حقوق آن‌ها به شکل کتبی و قانونی در اساسنامه شرکت نوشته می‌شود و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد. بنابراین هر زمان بین اعضاء، کارمندان و مشتریان اختلافی به وجود آید روند حل اختلافات نسبت به شراکت شخصی بسیار ساده‌تر خواهد بود.
 • شرکت کردن در مناقصه‌ها و مزایده‌‌ها
  هر سال مناقصه‌ها و مزایده‌های دولتی و خصوصی بزرگی برگزار می‌شود که در آن سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ، خرید و ارائه کالا یا خدمات مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند که سود و درآمد زیادی برای طرفین این معامله به همراه خواهد داشت. تقریبا شرکت کردن در اکثر مناقصه‌ها و مزایده‌های مهم تنها برای شرکت‌های ثبت شده امکانپذیر است، پس یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایدها و برخورداری از مزایای اینگونه از معامله‌ها است.
 • دریافت و واگذاری نمایندگی رسمی
  بسیاری از شرکت های معتبر تنها به شرکت‌های ثبت شده نمایندگی اعطاء می‌کنند و با شخص حقیقی همکاری نمی‌کنند. بنابراین ثبت شرکت راه مناسبی برای اخذ نمایندگی برندهای معتبر و فعالیت به عنوان زیر مجموعه یک شرکت بزرگ می‌باشد.
 • اطلاع‌رسانی شفاف به مشتری و جلب اعتماد آن‌ها
  تمام سوابق و اطلاعات با اهمیت یک شرکت از جمله تاریخ ثبت، اسامی تمام اعضای هیئت‌مدیره و سِمت آن‌ها، دارندگان حق امضاء، نشانی شرکت، موضوع فعالیت شرکت، شعبه های شرکت، میزان سرمایه شرکت و هرگونه تغییرات شرکت به صورت کامل در روزنامه رسمی کشور ثبت می‌شود و قطعا چنین شفافیتی موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.
 • ثبت رسمی سابقه شرکت و بهره‌برداری از عنوان شرکت
  به خاطر ثبت رسمی تاریخ آغاز فعالیت شرکت، با گذشت زمان و بیشتر شدن مدت فعالیت، اعتبار شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در تمام فعالیت‌های تجاری و غیرتجاری این «نام شرکت» است که می‌تواند به شرکت اعتبار ببخشد و باعث اعتماد و شناخته شدن شرکت بین مشتریان و کارفرمایان شود.
 • اخذ مجوزهای مورد نیاز، امتیازها و اعتباراهای مختلف مانند دریافت وام بانکی
  معمولا امتیازها و اعتبارهای دولتی، انواع وام‌های بانکی و مجوزهایی که دریافت آن از ارگان‌ها و نهادهای دولتی برای انجام فعالیت‌های مختلف الزامی است تنها به شرکت های ثبت شده اعطا می‌شود و اشخاص حقیقی از دریافت چنین مزایایی بی‌بهره هستند.

ثبت شرکت چه معایب و مشکلاتی دارد؟

 • باید مالیات پرداخت کنید:
  همه شرکت‌های ثبت شده در پایان هر سال مالی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود به اداره‌ی دارایی و پرداخت مالیات تعیین شده خود هستند.
  تعیین مقدار مالیاتی که هر شرکت موظف به پرداخت آن است به عوامل مختلفی مانند تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی، ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی، میزان درآمد شرکت و سود خالص کسب شده در پایان سالی مالی و… بستگی دارد.
  در صورتی که هر یک از این موارد به درستی رعایت نشوند ممکن است موجب اشتباه محاسباتی در مالیات شده و شرکت مجبور به پرداخت مالیات اضافی گردد. همچنین اگر شرکتی در طول سال مالی خود فعالیتی نداشته باشد می‌تواند در پایان سال اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی ارائه نماید که در این صورت به کلی مشمول مالیات نخواهد شد.
 • باید دفاتر مالیاتی را پر کنید:
  همه شرکت های ثبت شده در هر سال باید دفاتر مالیاتی پلمب شده خود را تکمیل کنند و آن را به اداره‌ مالیات تحویل دهند. بر خلاف تصوری که بین برخی افراد وجود دارد، تکمیل دفاتر مالیاتب کار پیچیده‌ای نیست و تنها باید مواردی چون درآمدها، هزینه‌ها، بدهی‌ها، اصتهلاک‌ها و… را با دقت و به صورت شفاف در دفتر ثبت کنید.
  همچنین مراحل اخذ دفاتر مالیاتی پلمب شده و ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات بسیار ساده است؛ اما اگر با مراحل انجام این کارها آشنایی نداشته باشید می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک انجام آن را به موسسه‌های مانند ثبت شکوفه بسپارید.
 • باید حقوق و بیمه کارمندان را \رداخت کنید:
  طبق قانون کار شرکت های ثبت شده موظف هستند کارکنان خود را بیمه کنند. پس کارفرما علاوه بر پرداخت حقوق ماهیانه باید درصدی از حق بیمه کارمند خود را نیز پرداخت کند. هر چند کارفرمای حقیقی هم مانند کارفرمای حقوقی موظف به پرداخت حقوق و بیمه کارکنان خود می‌باشد و در این مورد تفاوتی وجود ندارد.
 • داشتن محل کار مشخص (نشانی قانونی):
  برای ثبت شرکت داشتن یک نشانی واقعی به عنوان محل شرکت الزامی‌ست. در سه ماه اول ثبت شرکت در صورت نداشتن یک دفتر کار مستقل می‌توان از نشانی منزل استفاده کرد؛ اما پس از آن و در هنگام تشکیل پرونده‌ مالیاتی و اخذ کد اقتصادی باید نشانی یک مکان تجاری با سند یا اجاره‌نامه به نام شرکت ارائه شود.
  هر چند در ابتدای فعالیت به صورت ثبت شده نیاز به ملکی کامل به عنوان دفتر شرکت نیست و با اجاره یک اتاق از یک شرکت تجاری و ارائه اجاره نامه آن به اداره دارایی و اعلام نشانی مذکر می‌توان شرکت را بدون مشکل و با هزینه کم اداره نمود.
 • باید هزینه‌های اولیه راه‌اندازی یک شرکت را بپردازید:
  قطعا هزینه‌ی راه‌اندازی یک کسب و کار به صورت رسمی بیشتر از راه‌اندازی یک کسب و کار شخصی است. هزینه‌هایی مانند اجاره محل شرکت، خرید وسایل و لوازم اداری، هزینه ثبت شرکت و…
  اما با توجه به مزایا و امتیازاتی که شرکت‌های ثبت شده دارند پس از مدتی فعالیت هزینه‌های اولیه ثبت شرکت را جبران خواهد کرد.
 • باید کمی با قانون تجارت آشنا باشید:
  عدم آشنایی با قانون تجارت یکی از علت‌هایی است که افراد در ثبت شرکت شک و تردید دارند.
  برای رفع این نیاز با صرف کمی زمان و مطالعه و کسب مشاوره رایگان از کارشناسان ثبت شکوفه، می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

در قانون تجارت ایران چه شرکت‌هایی قابل ثبت هستند؟

ماده ۲۰ قانون تجارت ایران شرکت‌های تجاری را به ۷ نوع تقسیم می‌کند:

 1. شرکت سهامی
  • شرکت سهامی خاص
  • شرکت سهامی عام
 2. شرکت با مسئولیت محدود
 3. شرکت تضامنی
 4. شرکت مختلط غیر سهامی
 5. شرکت مختلط سهامی
 6. شرکت نسبی
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

این شرکتها را بر اساس روابط شرکا با هم و نسبت به اشخاص ثالث به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد:

 1. شرکتهایی که مسئولیت و تعهد شرکاء محدود به سرمایه شرکت بوده و شرکاء بیشتر از آن مسئولیتی نخواهند داشت. مانند شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود.
 2. شرکتهایی که شرکاء در برابر طلب‌کاران و اشخاص ثالث ضمانت هم دارند. مانند شرکت‌‌های تضامنی و نسبی.
 3. شرکتهایی که با ترکیب دسته‌بندی ۱ و ۲ تشکیل می‌شوند. مانند شرکت‌های مختلط.
 4. شرکتهایی که سوددهی و میزان سرمایه آن‌ها در اولویت نیست و بیشتر جهت رفاه بیشتر و تهیه مایحتاج مورد نیاز شرکاء و بحث تعاون تشکیل می‌شوند. مانند شرکت تعاونی تولید و مصرف.

با توجه به این موضوع که قانون تجارت فعلی ایران مصوب سال ۱۳۱۱ هجری خورشیدی می‌باشد و اکثرحقوقدانان ایرانی این قانون را ناکافی و بیش از اندازه ناقص و مبهم می‌دانند برخی از انواع شرکت‌ های پیش‌بینی شده در این قانون دیگر متقاضی برای ثبت ندارند و به نوعی منسوخ شده محسوب می‌شوند.

بنابراین بیشترین درخواست ثبت برای فعالیت‌‌های تجاری مربوط به (شرکت سهامی خاص)، (شرکت با مسئولیت محدود)، (شرکت تضامنی)، (شرکت تعاونی تولید و مصرف) و برای فعالیت‌‌های غیر تجاری (ثبت موسسه) می‌باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایران

بسیاری از شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بین انواع مختلف شرکت مشترک هستند؛ اما با توجه به نوع شرکتی که می‌خواهیم ثبت کنیم برخی از آن‌ها تغییر می‌کند.

با توجه به این که شرکت‌های با مسپولیت محدود، شرکت سهامی خاص و شرکت تضامنی بیشترین متقاضی را در ایران دارند، در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای هر یک از این سه شرکت را ذکر می‌کنیم:

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود

 • کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت تمام اعضای هیات‌مدیره، شرکاء و هیئت نظار.
 • تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی.
 • یک نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین تکمیل شده.
 • یک نسخه صورتجلسه هیات‌مدیره تکمیل شده.
 • دو نسخه شرکتنامه تکمیل شده.
 • دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده.
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده.
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع شرکت نیاز به مجوز داشته باشد.
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکتهای سهامی خاص

 • کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت تمام سهامداران، مدیران و بازرسان.
 • تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی و همچنین فیش واریزی.
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین.
 • دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده.
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده.
 • دو نسخه صورتجلسه هیأت مدیره.
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه تعهدی (حداقل ۳۵% سرمایه) همراه با فیش واریزی.
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکتهای تضامنی

 • کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت تمام شرکاء، مدیران و هیأت نظار (درمواردی که تعداد شرکاء بیش از ۱۲ نفر باشند).
 • تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی و همچنین فیش واریزی.
 • کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت تمام شرکاء، مدیران و هیأت نظار (درمواردی که تعداد شرکاء بیش از ۱۲ نفر باشند).
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین.
 • دو نسخه شرکتنامه تکمیل شده.
 • دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده.
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده.
 • دو نسخه صورتجلسه هیأت مدیره.
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت شرکت نیاز به مجوز داشته باشد.
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

درباره نویسنده:

موسسه ثبتی و حقوقی شکوفه (ثبت شرکت شکوفه) ارائه دهنده‌ی خدمات حرفه‌ای ثبت شركتها در ایران می‌باشد که همواره کوشیده است بهترین خدمات را با بالاترین سطح کیفیت در اختیار مشتریان خود قرار دهد. مهمترین خدمات ما شامل ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت تغییرات شرکتها ، خرید و فروش برند آماده ، ثبت طرح صنعتی و اختراع ، اخذ کارت بازگانی و... می‌باشد.

ثبت ديدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.