ثبت برند در ایران – هزینه ثبت برند و مدارک مورد نیاز

توسط |۱۳۹۸/۹/۲۹ ۲۳:۲۱:۲۷یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴|خدمات ثبتی دسته بندی ها|برچسب ها: , |بدون ديدگاه

ثبت برند به معنای ثبت قانونی هر اسم، شکل، طرح، لوگو و… می‌باشد. ثبت برند، ثبت علامت تجاری، ثبت نام تجاری، ثبت نشان تجاری و حتی ثبت لوگو همه به یک معنی می‌باشند و فرقی با هم ندارند.

با ثبت برند شما داری حقوق قانونی می‌شوید و اگر افرادی از عین یا مشابه اسم و علامت ثبت شده شما استفاده کنند، می‌توانید به صورت حقوقی و کیفری نسبت به آنها شکایت کنید.

برند مشخص کننده یکسری محصولات و خدمات خاص می‌باشد که با استفاده از این نام از مابقی محصولات و خدمات مشابه خود متمایز می‌شود.

برند باعث می‌شود صفات و ویژگی‌های برتر یک محصول در ذهن مخاطب ماندگار شود و به مخاطب احساس امنیت خاطر می‌دهد. محصول یک مارک یا برند ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی باید داشته‌ باشد و هر چه افراد بیشتری به برند حس مالکیت داشته باشند آن برند محبوب‌تر و قدرت و ارزش بالاتری خواهد داشت.

برندهای قدرتمند این توانایی را دارند که هیجان و عواطف مصرف کنندگان خود را بیافزایند و مشتریان از آن‌ها انتظار خلق محصولات خاص و نوآورانه را دارند.

برای ثبت علامت تجاری و آگاهی از هزینه ثبت برند و شرایط و مدارک مورد نیاز با کارشناسان ثبت شرکت شکوفه تماس بگیرید. مشاوره رایگان: ۴۴۳۸۹۰۰۱ ۰۲۱

ثبت برند چه مزایایی دارد؟

 • مشتریان می‌توانند محصولات مشابه را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • شرکت‌ها یا اشخاص را قادر می‌سازد محصولات‌ خودشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • با فروش حق امتیاز استفاده از برند به اشخاص ثالث، منبع درآمد مستقیمی برای صاحب برند ایجاد می‌شود.
 • ثبت برند مهمترین و ضروری‌ترین شرط قراردادهای اعطای نمایندگی می‌باشد.
 • برند با یک برنامه منسجم تبلیغاتی و مدیریت صحیح بازاریابی می‌تواند دارائی ازرشمند یک کسب و کار باشند.
 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند یک برند قدرتمند داشته باشند.

ثبت علامت تجاری چه مدتی اعتبار دارد؟

مدت اعتبار ثبت علامت تجاری ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد. این مدت با درخواست مالک برند برای دوره‌های متوالی ده ساله، قابل تمدید است‌.

پس از پایان دوره‌ی ده ساله، برای اقدام و پرداخت هزینه‌های تمدید و یا جریمه‌ی تاخیر، یک مهلت ارفاقی شش ماهه در نظر گرفته می‌شود.

چه علامت‌هایی در ایران به عنوان برند قابل ثبت هستند؟

هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب آن‌ها که برای تشخیص کالاها یا خدماتی خاص و منحصر به فرد بکار روند، برند یا علامت تجاری محسوب می‌شود.

در بعضی از کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز برند محسوب می‌شوند و در ادارات ملی ثبت علائم تجاری آن کشور به عنوان برند ثبت می‌شوند.

همچنین بعضی کشورها اجازه می‌دهند شکل‌هائی از علامت‌های تجاری که قبلا مرسوم نبوده‌اند نیز ثبت شوند! مانند رنگ‌ها، علائم سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی کالاها)، نشان‌های قابل شنیدن (صداها) یا نشان‌های قابل استشمام (بوها). با این حال، بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان برند قابل ثبت هستند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند و عموما اجازه ثبت نشان‌هایی را می‌دهند که قابل رویت هستند یا می‌توان آن‌ها را بصورت گرافیکی نشان داد.

چه علامت‌هایی نمی‌توانند به عنوان برند ثبت شوند؟

واژه‌های عام: برای نمونه اگر شرکت شما قصد دارد علامت تجاری «مبل» را برای فروش مبلمان ثبت کند، تقاضانامه‌ ثبت این علامت مردود خواهد شد! چون «مبل» واژه‌ای عام می‌باشد.

واژه‌های توصیف کننده: اینها کلماتی هستند که معمولا به منظور توصیف چیزی بکار می‌روند. برای نمونه ثبت کلمه «شیرین» برای شکلات قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصیف می‌کند. در واقع اگر به تولیدکننده شیرینی‌جات برای عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاری از کلمه «شیرین» داده شود و یا برای تولیدکننده آب معدنی حق استفاده انحصاری از کلمه «گوارا» داده شود، کاری ناعادلانه خواهد بود. به همین ترتیب واژه‌هایی مانند سریع، برتر، کلاسیک، نوآورانه و… به احتمال زیاد مردود خواهند شد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند! مانند: برند تجاری شیرین‌ عسل، علامت تجاری پیک‌برتر و… در این صورت درج عبارتی دال بر اینکه در خصوص آن بخش از علامت حق استفاده انحصاری درخواست نمی‌شود ضروری است.

علائم گمراه کننده (فریب دهنده): علامت‌هایی هستند که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می‌کنند! به عنوان نمونه عرضه مارگارین (کره گیاهی) به بازار با علامتی که تصویر یک گاو را داشته باشد مردود خواهد شد! برای اینکه مصرف‌کنندگان به احتمال زیاد تصور خواهند کرد که این علامت متعلق به فراورده‌های لبنی (کره حیوانی) می‌باشد.

علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند: بطور کلی اسم‌ها و یا تصویرهایی که موازین و هنجارهای اخلاقی حسنه و مذهبی، که عمومآ پذیرفته شده‌اند را نقض کنند، بعنوان علامت تجاری قابل ثبت نیستند.

پرچم‌ها و نشان‌های سلطنتی: علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که نمونه‌ای از آن‌ها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) اعلام شده است معمولآ قابل ثبت نیستند.

مشابهت: عین یا به طرز گمراه‌ کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.

به صورت کلی طبق ماده ۳۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، علامت‌های تجاری در موارد زیر قابل ثبت نمی‌باشند:

 • نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.
 • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 • مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.
 • عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌المللی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد
 • مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذیربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 • عین یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.
 • عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
 • عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌ لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

تاریخچه ثبت علامت تجاری در ایران

برند یا علائم تجاری در مصر باستان قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارند! همچنین صنعتگران چینی حدود ۲۰۰۰ سال پیش علائم خاص خود را به عنوان علائم تجاری داخل یک نیم دایره بر پشت ظروف چینی ساخته شده حک می‌کردند.

با پیشرفت تجارت بین کشورها در قرن ۲۱ نشانه‌های تجاری به تدریج بر روی کالاها و اسناد تجاری نیز نقش بستند و سپس در سال ۱۳۶۳ میلادی به فرمان شاه ادوارد سوم (پادشاه انگلستان) استفاده از علائم تجاری برای برخی از تجار و صنعتگران اجباری گردید.

نشان تجاری در ایران از خیلی قبل‌تر (تقریبا سال ۱۳۰۵ خورشیدی) در اداره‌ی علائم تجاری کشورمان انجام می‌شده، اما در ۱۰ سال‌ اخیر با توجه به مشخص شدن نقش و اهمیت برند و برندسازی در بازاریابی و فروش محصول و خدمات، تعداد نشان‌های تجاری ثبت شده به اندازه‌ی کل برندهایی است که از سال ۱۳۰۵ خورشیدی در ایران ثبت شده است.

از جمله قدیمی‌ترین برندهای ثبت شده در ایران می‌توان به برند “شرکت اتومبیل سازی پاکارد” اشاره کرد که در سال ۱۳۰۵، در طبقه ۱۲ علائم صنعتی و تجاری، و با شماره ۱ در ایران به ثبت رسیده است.

هزینه ثبت برند و علامت تجاری در ایران

هزینه ثبت برند و لوگو به عواملی مانند تعداد کالاهای برند تجاری و فارسی یا لاتین بودن اسم تجاری ارتباط دارد. بنابراین بهتر است برای آگاهی از قیمت ثبت برند به صورت دقیق و کارشناسی شده، با مشاوران موسسه حقوقی شکوفه (ثبت شکوفه) تماس بگیرید.

برند آماده یا به اصطلاح برند فروشی چیست و چه مزایایی دارد؟

گاهی نمی‌توانید نام تجاری مورد نظر خود را به دلایل مختلف ثبت کنید. مثلا قبل از شما شخص دیگری آن برند تجاری را ثبت کرده و یا علامت تجاری مد نظر شما با یک برند دیگر مشابهت دارد و…

در این حالت برای صرفه‌جویی در زمان و گرفتن بهترین نتیجه می‌توانید برند آماده (برند فروشی) خریداری کنید.

درواقع برند آماده به علامت تجاری گفته می‌شود که تمام مراحل ثبتی آن طی شده و آماده واگذاری و بهره‌برداری می‌باشد.

موسسه حقوقی شکوفه (ثبت شرکت شکوفه) مجموعه‌ی کاملی از برندهای آماده را با کالاهای مختلف مانند برند آماده لوازم آرایشی و بهداشتی، برند آماده مواد غذایی، برند فروشی لوازم خانگی و … در اختیار دارد.

برای مشاهده لیست برندهای آماده فروش (برندهای فروشی) با کارشناسان ثبت شکوفه به شماره تلفن  ۴۴۳۸۹۰۰۱ ۰۲۱ تماس بگیرید و علاوه بر دریافت مشاوره رایگان برند ثبت شده خود را خریداری کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علائم تجاری در ایران

اشخاص حقیقی:

 • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
 • امضای وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
 • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)

اشخاص حقوقی(شرکتی):

 • کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند.
 • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
 • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر
 • داشتن جواز تاسیس (جواز صنایع)

درباره نویسنده:

موسسه ثبتی و حقوقی شکوفه (ثبت شرکت شکوفه) ارائه دهنده‌ی خدمات حرفه‌ای ثبت شركتها در ایران می‌باشد که همواره کوشیده است بهترین خدمات را با بالاترین سطح کیفیت در اختیار مشتریان خود قرار دهد. مهمترین خدمات ما شامل ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت تغییرات شرکتها ، خرید و فروش برند آماده ، ثبت طرح صنعتی و اختراع ، اخذ کارت بازگانی و... می‌باشد.

ثبت ديدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.